Jarmark św. Dominika

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Panujący na nim gwar, w którym głosy przekupniów mieszają się z melodiami wygrywanymi przez kataryniarzy, śmiechem gapiów podziwiających akrobatów, tancerzy i kuglarzy, panujące na nim zapachy orientalnych przypraw, świeżego chleba, cukierniczych wypieków, ryb, sera, owoców i kwiatów, bogactwo właściwych im kolorów, blask wyrobów z bursztynu, faktura najrozmaitszych staroci, tkanin i bibelotów sprawiają, że jest on jak lep na zmysły, kusiciel otwierający nawet najszczelniej zamknięte portfele. I zdaje się było tak odkąd został ustanowiony, czyli od 1260 r., kiedy papież Aleksander IV nadał gdańskim dominikanom przywilej organizowania jarmarku.

Na Jarmark św. Dominika (lipiec-sierpień) zawijały do miasta okręty z Anglii, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Rosji przywożące na swych pokładach sukno, cynę, jedwab, wino, perfumy, zboże, drewno, przyprawy, futra. Gromadzili się na nim gdańscy bursztynnicy, handlarze wódką i rybami, czescy handlarze szkłem, toruńscy piernikarze, kaszubscy ceramicy.

Plac Dominikański, na którym początkowo odbywał się jarmark, szybko okazał się zbyt mały, by pomieścić wszystkich chętnych w nim uczestniczyć. Spowodowało to powstanie w mieście kilku innych placów targowych, m.in. Drzewnego, Siennego, Wąchanego, Rybnego. Dzisiaj bierze w nim udział średnio ok. 1000 handlowców, a w czasie weekendów odwiedza ok. 150000 gości. Organizowany jest na przestrzeni od lewego brzegu Motławy, między Długim Targiem, ul. Długą, ul. Podwale Staromiejskie, Targiem Drzewnym i Targiem Węglowym.

Handlowaniu i zakupom cennych pamiątek towarzyszą m.in. koncerty muzyki klasycznej, jazzowej i rockowej oraz unikatowy, bo jedyny w Polsce festiwal carillonowy, na którym występują carilloniści z kraju i zagranicy. Na carillonie w wieży Ratusza Głównego Miasta oraz na instrumencie w wieży kościoła św. Katarzyny – jedynych w Polsce carillonach i jednych z najlepszych w Europie, grają oni utwory na carillon od barokowych kompozycji Jana Sebastiana Bacha po XX-wieczne dzieła Artura Rubinsteina.

Podczas jarmarku odbywają się także występy zespołów folklorystycznych, pokazy tańca, sztucznych ogni, występy kabaretów, inscenizacje historyczne, konkursy dla publiczności oraz zawody sportowe, a wśród nich Międzynarodowy Bieg św. Dominika czyli bieg uliczny na dystansie 935 m urządzany na ulicach Głównego Miasta w ciągu Traktu Królewskiego.

Rozmach Jarmarku św. Dominika sprawia, że impreza porównywana jest do znanego Oktoberfest w Monachium czy Weinachtsmarkt w Hamburgu.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja