Gdańsk szeroko promuje się jako jedna ze światowych stolic bursztynu. I ma ku temu wszelkie podstawy, biorąc pod uwagę historię miasta - a zwłaszcza tradycje handlowe - oraz współczesne konferencje, branżowe targi i podobne działania. Natomiast gdańskie Muzeum Bursztynu bardzo dokładnie pokazuje, czym właściwie jest “Złoto Bałtyku” i jaką rolę odgrywało na przestrzeni dziejów.
Placówka powołana do życia w 2006 roku dysponuje niezwykle licznymi i wartościowymi zbiorami. Od wszelkich naturalnych form bursztynu - w tym inkluzji z zamkniętymi w bryle roślinami i zwierzętami - po kunsztowne wyroby rzemieślnicze. Spośród całej tej biżuterii, ozdób i przedmiotów codziennego użytku w Muzeum Bursztynu wyróżniają się dwie kategorie przedmiotów. Te najstarsze, pochodzące z neolitu i starożytności, a także najpiękniejsze - wytworzone w “złotym okresie” Gdańska, przypadającym na XVI-XVII wiek. Warto też zobaczyć nowoczesną ekspozycję multimedialną, przenoszącą odwiedzających do bursztynowego lasu… albo na współczesny pokaz mody.
Trzeba również wspomnieć o drugiej ze stałych wystaw Muzeum Bursztynu w Gdańsku. To specjalnie zaaranżowane cele więzienne, demonstrujące dawne sposoby postępowania z wszelkiej maści złoczyńcami, bandytami, wyrzutkami i biedakami. Nie brakuje przy tym zbioru narzędzi pracy oprawców, są też autentyczne dokumenty ze sprawy sądowej i filmu dokumentalne. Takie nietypowe zestawienie bursztynnictwa z więziennictwem wynika z lokalizacji instytucji.
Muzeum Bursztynu, będące filią historycznego Muzeum Gdańska, mieści się w tzw. Zespole Przedbramia ulicy Długiej. To zabytkowy kompleks, niegdyś jeden z istotniejszych elementów miejskich fortyfikacji obronnych. Tworzą go Katownia, Wieża Więzienna oraz Szyja z Domem Więziennym. Pod względem architektonicznym stanowi mieszankę stylu gotyckiego i flamandzkiego renesansu.
Są jednak plany, aby Muzeum Bursztynu w Gdańsku przenieść w inne miejsce, które zapewni więcej przestrzeni wystawowej dla jednej z najczęściej odwiedzanych przez turystów ekspozycji. Jedną z rozważanych lokalizacji jest Wielki Młyn, który po definitywnym zamknięciu galerii handlowej przeszedł pod zarząd Muzeum Gdańska.
Ceny wejściówek do Muzeum Bursztynu w Gdańsku - stan na maj 2018:
Karnety “8 Muzeów Gdańska”:
W poniedziałki dzień wolnego wstępu
Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.Jedno z najciekawszych i najpopularniejszych muzeów w Trójmieście. Muzeum Bursztynu w Gdańsku dysponuje niezwykle intrygującą kolekcją cennych bryłek - zarówno “Złota Bałtyku”, jak też wielobarwnych eksponatów z innych zakątków świata - oraz bursztynowych wyrobów rzemieślniczych. Od neolitu, przez starożytność i średniowiecze, aż po “złoty wiek Gdańska”.