Muzeum Emigracji

Niezwykła instytucja, w której dokumentowane i prezentowane są przejmujące losy polskich emigrantów. W historii Polski można wskazać wiele momentów, w których dochodziło do masowego exodusu z kraju. Muzeum Emigracji w Gdyni przybliża losy Polaków, którzy zdecydowali się opuścić ojczyznę (tak znanych postaci, jak też zwykłych ludzi) oraz samo zjawisko uchodźstwa.

Wystawa stała w muzeum prezentuje kolejno m.in. Wielką Emigrację, rewolucję przemysłową i masowe wyjazdy do Ameryki, specyfikę morskiej podróży przez ocean, procedury imigracyjne na wyspie Ellis, chicagowską polonię, ludzkie dramaty związane z II WŚ, codzienne życie Polaków w Ameryce Południowej (w tym brazylijskiej dżungli), trudy PRL-u, wreszcie zdarzenia najnowsze, z emigracją za chlebem do Zachodniej Europy na czele.

Wśród szeroko rozumianych eksponatów zgromadzonych przez Muzeum Emigracji - ponad 10 tys. różnych przedmiotów - najwięcej emocji wzbudzają nagrania rozmów z emigrantami oraz rzeczy osobiste. Dokumenty, zdjęcia, pocztówki, listy, bilety podróżne, skrzynie i walizki, płyty winylowe, książki, dewocjonalia i wiele wiele innych. Poza tym warto wyróżnić multimedialną instalację pokazującą obecność Polaków na świecie - szacuje się, że poza granicami kraju żyje ok. 20 milionów naszych rodaków - oraz żmudnie budowaną makietę transatlantyku “Batory”, bodaj największy model statku pasażerskiego na świecie. Ponadto placówka posiada rozbudowaną ofertę edukacyjno-rozrywkową dla młodzieży szkolnej oraz rodzin z dziećmi.

Nie bez znaczenia jest też lokalizacja instytucji. Z inicjatywy władz Gdyni Muzeum Emigracji mieści się w zabytkowym Dworcu Morskim - miejscu, z którego przez wiele lat wypływały polskie statki transatlantyckie. Charakterystyczny, modernistyczny budynek przy portowym Nabrzeżu Francuskim oddano do użytku w 1933 roku. Do dziś cumują tutaj wielkie statki pasażerskie, choć ostatni polski transatlantyk zakończył służbę w 1988 r. Wprawdzie Dworzec Morski uległ poważnym zniszczeniom w czasie wojny, ale kolejne przebudowy i renowacje w następnych dziesięcioleciach przywróciły mu dawny blask.

Muzeum Emigracji w Gdyni zazwyczaj otwarte jest od wtorku do niedzieli - w różnych godzinach w zależności od dnia tygodnia, lecz zawsze przez 8 h na dobę. Przewidywany przez gospodarzy placówki czas zwiedzania wystawy wynosi 90-120 minut.

Dodaj opinię

Bilety do Muzeum Emigracji w Gdyni:

 • ulgowy 6 zł
 • normalny 10 zł
 • rodzinny 25 zł (2 rodziców + dzieci w wieku 7-18 lat, maks. 6 osób)
 • grupowe (min. 10 osób) - ulgowe 4 zł/os., normalne 8 zł/os.

dzieci do 7. roku życia - wstęp bezpłatnie

Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Poruszające historie Polaków, których los zmusił do wyjazdu z kraju. Muzeum Emigracji prezentuje zarówno wydarzenia z przeszłości - m.in. Wielka Emigracja przełomu XVIII i XIX wieku, exodus związany z II WŚ - jak i wydarzenia współczesne, po wstąpieniu Polski do UE. W gdyńskim Dworcu Morskim prezentowane są wspomnienia, rzeczy osobiste czy wystawy multimedialne.

Muzeum Emigracji adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Muzeum Emigracji, zobacz gdzie w Rewie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Muzeum Emigracji.
 • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Muzeum Emigracji. Redakcja serwisu www.rewa.biz.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • 6 zł
  Muzeum Emigracji cena biletu ulgowego: 6 zł
 • 10 zł
  Muzeum Emigracji cena biletu normalnego: 10 zł
 • 25 zł
  Muzeum Emigracji cena biletu rodzinnego: 25 zł
 • Grupowy 4-8 zł/os.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Muzeum Emigracji opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij