Ogólnopolska Aleja Zasłużonych Ludzi Morza

Nadmorska promenada, przygotowana w 2004 roku, na której upamiętniono postacie, wydarzenia i jednostki - ważne dla polskiej marynarki, żeglugi, naukowych badań Morza Bałtyckiego bądź też literatury marynistycznej i innych dziedzin sztuki, w których twórczości morskie wody odgrywały jedną z ważniejszych ról.

Tablice pamiątkowe poświęcone zasłużonym ludziom mają formę róży wiatrów wyrytej na płycie, natomiast pozostałe - niewielkiego postumentu, wypełnionego informacjami i ciekawostkami. Wśród uhonorowanych w ten sposób znajdują się m.in:

  • generał Józef Haller - przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości, dokonał Zaślubin Polski z Morzem
  • Klemens Długi - najsłynniejszy z amatorów pochodzących z Rewy, pływał we flocie handlowej i wojennej
  • Joseph Conrad - czyli Józef Teodor Konrad Korzeniowski, twórca choćby “Lorda Jima” czy “Jądra Ciemności”; pływał we francuskiej i brytyjskiej marynarce handlowej
  • Dar Pomorza - bodaj najsłynniejszy żaglowiec, jaki kiedykolwiek pływał pod polską banderą
  • ORP Iskra - szkuner gaflowy, na którym szkoliło się kilka pokoleń polskich marynarzy wojskowych

Do 2011 roku postawiono już 24 tablice i 7 postumentów. Ogólnopolską Aleję Zasłużonych Ludzi Morza przy nasadzie Mierzei Rewskiej wieńczy duży, ozdobny krucyfiks - ku pamięci tych wszystkich, którzy zginęli w morskich odmętach.

W ostatnich latach deptak przedłużono i od tamtej pory biegnie on także wzdłuż północnej plaży, równolegle do ulicy Morskiej. Ten odcinek przeznaczony jest na czystą rekreację i wypoczynek - poprowadzono tędy ścieżkę rowerową, zasadzono zieleń, zbudowano siłownię terenową czy ławeczki do siedzenia.

Dodaj opinię

Usytuowana tuż nad słynnym szperkiem, jest doskonałym miejscem na króciutką przechadzkę oraz moment głębszej refleksji i zadumy. Tablice pamiątkowe poświęcone mniej lub bardziej znanym, ale zawsze zasłużonym osobom, mają różę wiatrów wyrytą na płycie, z kolei łodzie, statki i wydarzenia - postument z informacjami. Kraniec alei wytycza imponujący krucyfiks.

KM Studio może wykonać film promocyjny Ogólnopolskiej Alei Zasłużonych Ludzi Morza kamerzysta na wesele Wrocław

Ogólnopolska Aleja Zasłużonych Ludzi Morza adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Ogólnopolska Aleja Zasłużonych Ludzi Morza, zobacz gdzie w Rewie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Ogólnopolska Aleja Zasłużonych Ludzi Morza.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Ogólnopolska Aleja Zasłużonych Ludzi Morza opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij