Ratusz Starego Miasta

Stanowił raczej ośrodek życia gospodarczego, naukowego i towarzyskiego niż siedzibę miejskich władz. Dość mocno był z nim związany Jan Heweliusz pełniący tam rolę ławnika sądu, rajcy, przetrzymujący w tamtejszych piwnicach piwo z własnego browaru.

Ratusz Starego Miasta (ul. Korzenna 33/35) został wzniesiony w latach 1587-95, w stylu manieryzmu niderlandzkiego przez Antoniego van Obbergena, tego samego, który był projektantem i budowniczym gdańskich fortyfikacji. W latach 1911-14 ratusz przebudowano w stylu neorenesansowym z wykorzystaniem elementów pochodzących z wielu gdańskich kamienic.

We wnętrzach zabytku zachowały się XVII-wieczne obrazy Hermana Hana i Adolfa Boya.

Ratusz Starego Miasta Gdańsk jest siedzibą Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

Dodaj opinię

Dawna siedziba władz miejskich, wybudowana w latach 1587-95. Stary gdański ratusz był też ośrodkiem życia naukowego, gospodarczego i towarzyskiego. Odznaczał się czystym manieryzmem niderlandzkim - do czasu przebudowy przed wybuchem I WŚ, która zmieniła architekturę konstrukcji na bardziej neorenesansową. Dziś obiektem zarządza Nadbałtyckie Centrum Kultury.

KM Studio potrafi wspaniale utrwalić na wideo Ratusz Starego Miasta kamerzysta Wrocław

Ratusz Starego Miasta adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Ratusz Starego Miasta, zobacz gdzie w Rewie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Ratusz Starego Miasta.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Ratusz Starego Miasta opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij